Makroekonomiczne znaczenie funduszy venture capital

Opublikowano: 03.08.2001 r.

Autor: Bogusław Cesarz / Franz Cissarz

Nie da się przecenić wpływu funduszy wysokiego ryzyka na dynamikę rozwoju rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć.

Fundusze venture capital mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki. Zwłaszcza nie można nie docenić ich znaczenia dla wzrostu dynamiki, rozwoju innowacji i elastyczności. Wypełniają lukę kapitałową w bardzo ważnym segmencie firm małych i średnich, zwłaszcza start-up’ów, pragnących wprowadzić na rynek nowatorskie rozwiązania, techniczne, organizacyjne czy inne . Firmy te w większości nie miałyby szans zaistnieć, gdyby nie venture capital. Brak kapitału własnego i asekurancka polityka kredytowa banków (wymuszana zresztą przez przepisy prawa bankowego) powodują, że venture capital to jedyne źródło finansowania niezależnych przedsiębiorstw innowacyjnych na taką skalę.

Dzięki temu gospodarka w skali makro odnosi korzyści przejawiające się chociażby w spadku bezrobocia (młode, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa tworzą wiele miejsc pracy) oraz we wzroście efektywności gospodarowania poprzez wprowadzanie na rynek ogromnej ilości innowacji, przyczyniających się bezpośrednio do postępu gospodarczego.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Zalety i wady finansowania inwestycji poprzez venture capitalKorzyści z inwestycji venture capital zdecydowanie przewyższają wynikające z tego faktu ograniczenia i wpływają korzystnie na konkurencyjność (...)
Oferta „Pośrednik w Delaware”. Czy to działa?Niekompetencja, niewiedza, w końcu zabobon. Doskonały instrument prowadzenia biznesu jakim jest delawarska spółka LLC może stanowić ogromne (...)
Utrata ochrony przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki (Inc. i LLC)Zaniedbując wywiązanie się z prostych obowiązków sprawozdawczych i opłacenia podatku na rzecz stanu można pozbawić się całkowicie ochrony na (...)