Makroekonomiczne znaczenie funduszy venture capital

Opublikowano: 03.08.2001 r.

Autor: Bogusław Cesarz / Franz Cissarz

Nie da się przecenić wpływu funduszy wysokiego ryzyka na dynamikę rozwoju rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć.

Fundusze venture capital mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania gospodarki. Zwłaszcza nie można nie docenić ich znaczenia dla wzrostu dynamiki, rozwoju innowacji i elastyczności. Wypełniają lukę kapitałową w bardzo ważnym segmencie firm małych i średnich, zwłaszcza start-up’ów, pragnących wprowadzić na rynek nowatorskie rozwiązania, techniczne, organizacyjne czy inne . Firmy te w większości nie miałyby szans zaistnieć, gdyby nie venture capital. Brak kapitału własnego i asekurancka polityka kredytowa banków (wymuszana zresztą przez przepisy prawa bankowego) powodują, że venture capital to jedyne źródło finansowania niezależnych przedsiębiorstw innowacyjnych na taką skalę.

Dzięki temu gospodarka w skali makro odnosi korzyści przejawiające się chociażby w spadku bezrobocia (młode, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa tworzą wiele miejsc pracy) oraz we wzroście efektywności gospodarowania poprzez wprowadzanie na rynek ogromnej ilości innowacji, przyczyniających się bezpośrednio do postępu gospodarczego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Okresy przedawnienia roszczeń w prawie stanu Delaware.Prowadząc biznes uczciwie i najstaranniej jak się da, trudno uniknąć sytuacji spornych wynikających z przyczyn obiektywnych, niezrozumienia, (...)
Venture capital – zalety i wady z punktu widzenia małego i średniego biznesuOd kilku lat daje się zaobserwować wzrost zainteresowania działalnością funduszy venture capital w Polsce. Zainteresowaniu temu nie towarzyszy (...)
Prawne aspekty inwestowania funduszy venture capitalWażnym częścią procesu inwestowania venture capital jest jego aspekt prawny. Od właściwego przygotowania tego etapu procesu inwestycyjnego zależy (...)